Kradzieże samochodów zdarzają się wciąż, mimo doskonalonych zabezpieczeń antykradzieżowych. Okazuje się, iż złodzieje szybko znajdują sposób na obejście każdego systemu i rozbroją dowolny zainstalowany przez fabrykę patent. Na ich usługach pracuje wielu elektroników, którzy opracowują sprytne urządzenia,wyspecjalizowane w obchodzenie konkretnych rodzajów ochrony.

W ostatnich czasach niemal kompletnie bezużyteczne okazują się autoalarmy z pilotami radiowymi.Ich sygnał można zakłócić bardzo prostym sprzętem. Konstruuje się go ze zwykłej krótkofalówki, w której wzmacnia się sygnał.Dysponując czymś takim złodziej może zagłuszyć impuls z pilota.Zostawiając samochód przed sklepem, jeżeli nie sprawdzimy czy alarm rzeczywiście się „uzbroił”, możemy przeżyć przykrą niespodziankę – przestępca szybko poradzi sobie z uprowadzeniem otwartego samochodu.

Najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania kradzieżom samochodów jest stosowanie niestandardowych zabezpieczeń. Ich efektywność bardzo często opiera się na tym, że zaskakują złodzieja. Pamiętaj, iż kradzież jest sytuacją stresową i każde dodatkowe utrudnienie może zniechęcić przestępcę i skłonić go do poniechania łupu.

Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu jest odcinanie zapłonu. Przywrócenie napięcia na stacyjce jest możliwe po wciśnięciu sprytnie ukrytego przycisku (np. pod mieszkiem dźwigni do zmiany biegów) lub kontraktonu (przełącznika uruchamianego przez przyłożeni emagnesu). Innym pomysłem jest dodatkowy immobilizer. Wyłącza on auto dopiero po jakimś czasie albo po tym, gdy pojazd oddali się od nadajnika. Warto też zamontować dodatkową syrenę alarmu albo przenieść ją inne miejsce niż to wybrane przez fabrykę.Pamiętaj, że standardowe rozwiązania są złodziejom dobrze znane i ułatwiają im pracę.

Warto też zainteresować się dodatkowym zabezpieczeniem maski. Mówi się, że złodziej,który uzyskał dostęp do silnika, ma 90% szans na odpalenie samochodu. Z kolei zabezpieczenia mechaniczne, takie jak blokady zakładane na kierownicę, pedały czy dźwignię zmiany biegów,przez wielu uważane za bardzo skuteczne, są łatwe do zdjęcia.Mimo tego wydłużają czas potrzebny na kradzież, więc jednak warto rozważyć ich założenie.