Istnieją marki samochodów uznawane za bardzo prestiżowe. Mercedes-Benz,powszechniej znany po prostu jako Mercedes, jest z jedną z nich.Jest to pojazd o ponad stuletniej tradycji. Nic dziwnego, że niektórzy dopatrują się w nim pierwowzoru samochodu w jego dzisiejszej postaci. Mercedesy były bowiem pojazdami, które jako pierwsze zaczęły wypierać XIX-wieczne automobile. Mężczyźn iuznawani za ojców tej marki dążyli, przede wszystkim, do wykorzystania silnika spalinowego przy napędzaniu samochodów.Pragnęli uzyskać pojazd, który będzie miał moc większą, niż wszystkie dotychczas spotykane.

Karl Benz i Gottlieb Daimler współpracowali z licznymi osobami, które miały być pomocne przy osiągnięciu tego celu. Wśród nich znalazł się także Wilhelm Maybach – założyciel firmy produkującej dziś jedne z najbardziej ekskluzywnych aut. Początkowe próby odbywały się przy użyciu pojazdów dwu- i trójkołowych. Jeszcze przed nadejściem nowego stulecia firma Benz & Co. wypuszczała na rynek samochody i autobusy. W jej ślady poszło przedsiębiorstwo Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) prowadzone przez Gottlieba Daimlera.

Późniejsza, znana do dziś nazwa „Mercedes”, wywodzi się od imienia córki jednego z pierwszych klientów Daimlera. Domagał się on dostarczenia szybkiego auta wyścigowego. Po kilku próbach stworzono pojazd o dwucylindrowym silniku i mocy 6 koni mechanicznych.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej los połączył Daimlera i Benza. Dzięki zawartej umowie otrzymali gwarancję współpracy pod nazwą Daimler-Benz.Przetrwała ona aż do 1998 roku, kiedy to większość udziałów firmy znalazła się w rękach amerykańskiego Chryslera. Dziś Daimler AG jest koncernem, w którego szeregach funkcjonuje marka Mercedes-Benz.

Na przestrzeni lat pod szyldem firmy Mercedes wyprodukowano prawie 200 modeli samochodów.Większość z nich była oznaczona charakterystycznym symbolem koła z trzema promieniami. Obok wersji osobowych produkuje się również samochody dostawcze, ciężarowe, wyścigowe i autobusy. Pojazdy tej marki szybko zyskały szerokie grono wielbicieli. Obecnie są to jedne z najlepszych pojazdów na świecie. Niemalże perfekcyjnie przechodzą crash testy, co świadczy o ich bezpieczeństwie. Ponadto na pochwałę zasługuje niebanalna jakość karoserii oraz sprawność poszczególnych elementów pojazdu.

Firma do dziś nie spoczęła na laurach i nadal stara się ulepszać swoje dzieła.Warto zaznaczyć, że Mercedes był prekursorem wielu rozwiązań wykorzystywanych w autach. Jedną z ciekawszych nowinek było zastosowanie w 1954 roku pierwszych drzwi otwieranych do góry, któr esą dziś kojarzone z najlepszymi samochodami sportowymi.

Dzisiaj na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt modeli Mercedesów. Wśród pojazdów osobowych wyróżniamy klasy A, B, C, E, S. jednak najbardziej ekskluzywna jest CL. Pojazdy typu SUV są oznaczone jako klasa G, GL, GLK i M. Natomiast VAN-y to klasa B i R oraz V znane też jako Viano.