Używane samochody to często niezła gratka, jednak kupno takiego pojazdu niesie ze sobą pewne ryzyko. Wszelkie aspekty sprzedaży powinna zawierać umowa. Konieczny jest również szczegółowy przegląd samochodu. Jedynie takie działanie zminimalizuje możliwość oszustwa i zakupy wadliwego pojazdu.

Na początek, chcąc sprawdzić samochód, możesz skonsultować się z Policją. Będziesz miał pewność czy auto było kradzione i czy uczestniczyło w jakiś zdarzeniach, które odnotowała policyjna kartoteka. Wątpliwości co do pochodzenia auto mogą pojawić się również, kiedy sprawdzisz numery silnika, nadwozia i te zapisane w dowodzie rejestracyjnym. Muszą być identyczne. Jakiekolwiek nieścisłości to oznaka, że pojazd mógł być kradziony.

Podstawą i niezmiernie istotną rzeczą jest sprawdzenie pełnej dokumentacji auta. Należy zwrócić uwagę, czy sprzedający jest również właścicielem samochodu oraz czy wszystkie dokumenty są autentyczne. Decydując się na samochód wyprodukowany po 1999 roku, sprawdź kartę pojazdu. W niej powinny znajdować się dane wszystkich dotychczasowych właścicieli. Obejrzy również dowód rejestracyjny i OC. Dowiesz się, kiedy ostatnio samochód miał przegląd techniczny. Informacje o ewentualnych naprawach będą wypisane w książce serwisowej, dlatego też dokładnie ją przejrzyj.

Kolejną czynnością powinno być sprawdzenie samego właściciela. Po pierwsze porównaj dane z dokumentacji z danymi z dowodu osobistego. Transakcja może dojść do skutku tylko z właścicielem samochodu. W sytuacji, kiedy syn lub krewny w imieniu właściciela chce sprzedać auto, nie decyduj się. Relacje rodzinne mogą być zupełnie inne, dlatego zasada ograniczonego zaufania w tym wypadku jest bardzo wskazana.

Właściciel ma obowiązek okazać umowę lub innych dokument potwierdzający, że legalnie nabył auto, które chce sprzedać. Może to być tradycyjna umowa kupna z poprzednim właścicielem pojazdu lub umowa zawarta w salonie samochodowym bądź komisie. Jeśli sprzedający otrzymał samochód w spadku po zmarłym, również powinien przedstawić stosowny dokument. Jeśli był to podarunek, konieczna jest umowa darowizny. W przypadku wygrania samochodu (konkursy, loterie)poproś o dowód potwierdzający taki fakt otrzymania samochodu.

Używane samochody, zarówno te kupione na giełdzie samochodowej, jak i te wyszukane w internecie od prywatnych właścicieli, należy tak samo skrupulatnie sprawdzać, zwłaszcza, gdy cena jest wyjątkowo korzystna. Nigdy nie wiadomo, gdzie kryje się oszust. Dlatego spokojnie, bez zbędnych emocji, po pełnym prześledzeniu historii auta, można sfinalizować transakcje.