Nowe modele samochodów to nowe technologie. Producenci wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie spalania paliwa i co za tym idzie – ograniczenie koszów. Niestety, nie każdego stać na zakup nowego samochodu. Jak więc za utrzymane starszego samochodu płacić mniej? Sposobów na oszczędność jest naprawdę wiele i nie wiążą się one z drastycznymi zmianami w stylu jazdy czy z ograniczaniem prędkości.

Po pierwsze, zastanów się nad płynnością Twojej jazdy. Wyższe obroty to większe spalanie paliwa. Kiedy rozpędzamy swój samochód, to rozpędzajmy go płynne. Unikajmy pracy silnika na obrotach wyższych niż 3 tys. i starajmy się zmieniać bieg na wyższy gdy tylko jest to możliwe.

Kolejnym krokiem do oszczędności jest kontrola bagażnika swojego samochodu. Im większe obciążenie, tym większe spalanie. Każda rzecz pozostawiona w bagażniku to dodatkowe kilogramy, warto więc jest go przejrzeć i wyrzucić niepotrzebny balast.

Nie możemy zapominać o okresowych przeglądach swojego samochodu. Wyregulowany silnik, świeży olej silnikowy, nowe świece zapłonowe z pewnością przyczynią się do zaoszczędzenia kolejnych złotówek.

Dobór odpowiednich opon do modelu swojego samochodu oraz utrzymanie w nich odpowiedniego ciśnienia również przyczyni się do spadku spalania paliwa.Jeden na dziesięciu kierowców przepłaca za droższe paliwo, tankując benzynę 98-oktanową kiedy ich silniki są przystosowane do benzyny 95-oktanowej. Różnica w cenie na każdym litrze to około 30-40 groszy.

Prowadzenie samochodu bez agresywnych manewrów, częstej i nagłej zmiany biegów spowoduje spadek spalania paliwa. Ciekawostką może okazać się fakt, że podczas jazdy na luzie z górki, spalanie paliwa jest większe niż gdybyśmy mieli wrzucony bieg! Silnik pracujący na luzie, aby utrzymać pracę, musi być podtrzymywany przez dopływ paliwa. Natomiast kiedy jedziemy na biegu, dopływ paliwa do silnika jest odcinany całkowicie, a obracanie się wału korbowego spowodowane jest pracą kół. Czekając w korku, czy przed przejazdem kolejowym, zgaś silnik. Nawet sześciosekundowa przerwa pracy silnika spowoduje oszczędności.

Powyższe porady i wskazówki pokazują jak wiele jest możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Odłóżmy więc brawurę na bok i postawmy na płynność jazdy. Powodzenia!