Obecnie prawo jazdy to nie tylko przydatna umiejętność,która daje nam swobodę poruszania się na dłuższych trasach i niezależność od środków transportu publicznego. To coraz częściej także warunek niezbędny do otrzymania dobrej pracy. Stąd niesłabnące od lat zainteresowanie zdobyciem tego cennego dokumentu.

Prawo jazdy w Polsce wydawane jest zazwyczaj osobom pełnoletnim, na szkolenie można zapisać się najwcześniej 3miesiące przed ukończeniem 18. roku życia. W przypadku niektórych kategorii granica wieku wynosi 16 lub 21 lat. Najpierw należy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy oraz wnieść opłatę w wysokości ustalonej przez Ośrodek Szkolenia Kierowców, w którym zamierzamy się uczyć. Można to zrobić w całości lub w ratach. Przed rozpoczęciem kursu trzeba także zgłosić się do uprawnionego lekarza na badania, obejmujące wywiad na temat stanu zdrowia, pomiar ciśnienia krwi, a także badanie ostrości wzroku.Jeżeli nie ma żadnych przeszkód, lekarz wystawia orzeczenie stwierdzające zdolność do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Na rynku istnieje wiele firm szkolących przyszłych kierowców, które kuszą różnymi promocjami. Jednak nie ceną należałoby się sugerować przy wyborze szkoły, lecz jej poziomem i renomą. Możemy zapytać znajomych, którzy już mają prawo jazdy, który ośrodek by nam polecili lub odwiedzić internetowe forum dyskusyjne najbliższego WORDu. Należy sprawdzić też, jakie materiały dydaktyczne oferują firmy. 30 godzin to dla wielu osób zbyt mało, aby pewnie poczuć się za kierownicą samochodu,dlatego powinniśmy spytać o możliwość zapisania się na jazdy doszkalające w godzinach odpowiadających naszemu rozkładowi dnia.

Egzamin, przeprowadzany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, składa się z trzech etapów. Pierwszym jest test,który raczej nie sprawia zbyt wiele kłopotów zdającym. Trochę inaczej jest na placu manewrowym, uważanym za zmorę ubiegających się o prawo jazdy. I rzeczywiście, wiele osób kończyna nim swoje podejście do egzaminu. Tutaj trzeba płynnie wykonać zadane manewry, na przykład znienawidzony wjazd tyłem (jedna z najczęstszych przyczyn niepowodzeń na egzaminie). Odpaść można jednak już wcześniej, za nie zapięcie pasów. Jeżeli szczęśliwie przebrniemy przez plac, czeka nas ostatnia część – jazda wmieście i zmagania z typowymi sytuacjami: parkowaniem,przejazdem przez skrzyżowania czy wyprzedzaniem. Po zdaniu i tego sprawdzianu, pozostaje nam już tylko czekać na odbiór upragnionego dokumentu.