Wraz z nadejściem każdej zimy wśród kierowców pojawiają się te same pytania: czy należy zmienić opony na zimowe?; jeśli tak to kiedy?; jakie korzyści z tego wypływają? czy grozi nam odpowiedzialność prawna jeżeli tego nie zrobimy? Ostatnie pytanie ma najprostszą i najkrótszą odpowiedĽ: nie. W Polsce nie ma powszechnego, prawnego obowiązku korzystania z opon zimowych, chociaż są one zalecane przez służby drogowe. Jednak czy przepisy prawa to jedyny czynnik, który mógłby nas przekonać do zmiany ogumienia?

Korzyści ze zmiany opon na „zimówki” wykraczają daleko poza uniknięcie mandatu. W związku z inną budową opon przeznaczonych na zimę zapewniają one lepszą przyczepność tak na powierzchni oblodzonej, pokrytej śniegiem, jak i „zwykłej” mokrej. Inny kształt bieżnika pozwala lepiej odprowadzać wodę. Wszystko to wpływa na rzadsze wpadanie w niekontrolowane poślizgi i, co najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa, krótszą drogę hamowania.
Rolę gra tu także głębokość bieżnika. Między oponami o głębokości bieżnika 7 i 3 milimetry (opony zimowe zaczynają się od 4 milimetrów) różnica w drodze hamowania na mokrej nawierzchni wynosi nawet do 10 metrów! Ta odległość może okazać się kluczowa w niebezpiecznej sytuacji i może uratować życie tak naszych pasażerów, potencjalnych innych uczestników wypadku, jak i nasze własne.
Inną zaletą opon zimowych jest lepsze przenoszenie momentu napędowego, „zimówka” może przenieść nawet 5 razy większy moment napędowy, co pozwoli pokonać wzniesienia, które na letnich oponach okazałyby się zabójcze dla naszego auta.

Skoro przedstawiliśmy już zalety takiego ogumienia, odpowiedzmy na kolejne pytanie: kiedy należy zmienić opony? Przyjmuje się, że taka wymiana powinna nastąpić wtedy, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. W polskich warunkach może więc to oznaczać konieczność wymienienia opon już w trakcie jesieni.

Kolejnym zagadnieniem jest wybór właściwego kompletu opon do naszego auta. Tutaj decydującymi czynnikami są – zasobność naszego portfela i prędkości rozwijane przez nasze auto w codziennej eksploatacji. Cena opony rośnie wraz z prędkością do jakiej jest przystosowana. Różnice w cenach opon mogą być znaczące: od najtańszych w okolicach 100 złotych za sztukę, do przystosowanych do wysokich prędkości, a co za tym idzie droższych, nawet do 450 złotych. Warto więc zastanowić się czego potrzebujemy, by bez potrzeby nie przepłacać.