W Polsce wciąż bardzo małą grupę osób stać na kupno nowego auta z salonu. Rynek wtórny cieszy się dużo większą popularnością. Jeszcze więcej zwolenników ma sprowadzanie używanych aut z zagranicy. Wynika to oczywiście z cen, które na przykład u naszych zachodnich sąsiadów są niższe. Większą ilość pieniędzy można jednak zaoszczędzić, jeżeli zdecydujemy się na zakup auta uszkodzonego.
Zakup taki nie jest jednak prostą rzeczą. Jeżeli nie znamy się za bardzo na motoryzacji, to zdecydowanie nie jest propozycja dal nas. Jeśli jednak mamy doświadczenie z uszkodzonymi samochodami, albo ktoś z naszych znajomych może nam pomóc, taka alternatywa zaczyna być atrakcyjna. Wszystko zależy oczywiście od stopnia uszkodzenia auta.
Naprawy w Polsce są tańsze niż w Niemczech, więc można zaoszczędzić sprowadzając i naprawiając samochód już na miejscu. Nie jest to jednak dobry pomysł, jeżeli mamy do czynienia z autem powypadkowym. Wtedy samochód należy oddać do autoryzowanego serwisu, a te nie należą do najtańszych. W zależności od stopnia uszkodzenia i klasy auta możemy na takiej transakcji zaoszczędzić ok kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
W Polsce czeka nas jednak sporo formalności. Na początku należy wystąpić o opinię rzeczoznawcy, który oceni stopień uszkodzenia. Na tej podstawie zostanie ustalona stawka podatku akcyzowego (jeżeli samochód będzie kupiony w Unii Europejskiej nie płacimy cła). Następnie należy poddać pojazd przeglądowi technicznemu. Kolejny krok to wizyta w Urzędzie Celnym i złożenie deklaracji AKC-u, by zapłacić podatek VAT (właściciel ma na to czternaście dni od przekroczenia przez pojazd granicy polskiej). Później trzeba wykonać wszystkie niezbędne naprawy w samochodzie i zrobić okresowy przegląd auta.
Chociaż wydaje się, że formalności jest dużo, tak naprawdę ich liczba powiększona jest tylko o rzeczoznawcę w stosunku do sprowadzania z zagranicy auta nieuszkodzonego. Pamiętajmy jednak, że kupno uszkodzonej maszyny to zawsze, w pewnym stopniu, loteria. Musimy dokładnie sprawdzić czy zastane uszkodzenia zgodne są z wcześniejszym opisem i czy koszt ich naprawy nie przekroczy zaoszczędzonej przez nas przy kupnie kwoty. Łatwo bowiem skusić się na wyjątkowo dobrą okazję, a później tego żałować.