Wypadki drogowe zdarzają się często. Ich skutki bywają tragiczne. Przyczyny mogą być różne. Dane statystyczne wskazują jednak, że 75% wypadków dzieje się z winy kierowcy. Pozostałe wydarzenia to wyniki złych warunków atmosferycznych lub usterek pojazdu. Na polskich drogach co roku ginie ponad 5 tys. ludzi. To drugi wynik w Europie. Ten niechlubny ranking świadczy o dużej lekkomyślności polskich kierowców, którzy przeceniają swoje umiejętności.

Jednym z głównych powodów kolizji jest nadmierna prędkość.Hasło: „śpiesz się powoli” nie jest popularne wśród kierowców, którzy notorycznie przekraczają dozwoloną prędkość.Pędząc 150 km/h, niezwykle trudno jest zareagować na jakąkolwiek przeszkodę na jezdni. Nagły manewr najczęściej kończy się tragicznie.

Drugim problemem polskich kierowców jest alkohol. Jazda „na podwójnym na gazie” nadal nie należy do rzadkości. Policjanci zatrzymują co godzinę kilkunastu nietrzeźwych kierowców, którzy stanowią realne zagrożenie. Alkohol spowalnia czas reakcji,ogranicza umiejętność racjonalnego myślenia na drodze, prowadząc często do nieprzemyślanych zachowań.

Kolejnymi powodami są wysoka samoocena i agresja.Wyzwiska, obraźliwe gesty kierowane do innych kierowców oraz nadmierne używanie klaksonu. Tak zachowuje się agresywny kierowca,który zazwyczaj uważa się za doskonałego. Poucza innych, wytyka błędy i narzeka. Frustracja i gniew, jakie towarzyszą podróży,bardzo dekoncentrują. Jedno nieoczekiwane zdarzenie na drodze może doprowadzić do nieszczęścia.

Wypadki samochodowe są również skutkiem niestosowania się do przepisów drogowych. Część kierowców traktuje zasady jak zło konieczne, i stosuje je tylko wtedy, kiedy musi. W pozostałych sytuacjach wprowadza swoje reguły. Dlatego też wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie na pasach, nie używanie kierunkowskazów, niezwykle często jest stosowane przez lekkomyślnych kierowców i prowadzi do stłuczek oraz wypadków.

Ostatnią przyczyną wypadków samochodowych, o której coraz częściej się mówi, jest brak doświadczenia kierowcy.Młodzi ludzie, którzy krótko posiadają prawo jazdy,niejednokrotnie łamią wszystkie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Wymienione wcześniej przyczyny w głównej mierze dotycząc właśnie świeżo upieczonych kierowców. Nic więc dziwnego, że zaostrzono przepisy dotyczące młodych kierowców.Surowsze kary w pewnym stopniu ograniczą brawurę i lekkomyślność,a co za tym idzie ilość tragicznych wypadków.

Zanim wyruszymy w trasę, warto ukoić nerwy, wyciszyć się –spokój za kierownicą to podstawa bezpiecznej podróży. Poza tym należy sprawdzić stan techniczny pojazdu i warunki na drodze.Takie nawyki uchronią przed nieprzyjemnymi niespodziankami w trakcie jazdy.